<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> Opatření k ochraně před povodněmi |
Opatřeními na ochranu před povodněmi ve smyslu § 63 zákona č. 254/2001 Sb., o vodách (vodní zákon), jsou opatření k předcházení a zamezení škod při povodních na životech a majetku občanů, společnosti a na životním prostředí prováděná především systematickou prevencí, zvyšováním retenční schopnosti povodí a ovlivňování průběhu povodní.
Ochrana před povodněmi je zabezpečována podle povodňových plánů a při vyhlášení stavu ohrožení nebo krizového stavu krizovými plány.
K zajištění ochrany před povodněmi je každý povinen umožnit vstup, případně vjezd na své pozemky těm, kteří řídí, koordinují a provádějí zabezpečovací a záchranné práce, přispět na příkaz povodňových orgánů osobní a věcnou pomocí k ochraně životů a majetku před povodněmi a řídit se příkazy povodňových orgánů. Pokud při této činnosti vznikla vlastníkovi pozemku nebo stavby škoda, má nárok na její náhradu ve smyslu ustanovení zákona.
V případech, kdy je v době povodní vyhlášen stav nebezpečí nebo nouzový stav, se ve smyslu zákona o krizovém řízení, povodňová komise stává součástí krizového štábu.
Jak již bylo uvedeno ve věcné části, území ve správě městské části Praha 1 je ohroženo především velkou vodou z řeky Vltavy. S ohledem na charakter a velikost povodí Vltavy a Berounky lze počítat s dobou dotoku povodňového průtoku v řádu desítek hodin, jak je podrobněji uvedeno v kapitole Postupové doby.
Obecně je tedy proto nutné zejména dbát, aby současné inundační území zůstalo zachováno a nepřipustit jeho zastavění.
Vlastní povodňová ochrana musí být směřována na včasnou hlásnou službu, která umožní včasnou evakuaci ohroženého obyvatelstva, odklizení látek škodlivých vodám, odplavitelných předmětů, majetku fyzických i právnických osob, včasné přerušení zejména toxických technologií v průmyslové části a jejich nezávadnou likvidaci.
stránka b_poop.htm aktualizována: 16.11.2024, publikována: 16.11.2024