<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> [Úvodní stránka] Organizační část > Opatření k ochraně před povodněmi |
Opatřeními na ochranu před povodněmi ve smyslu § 63 zákona č. 254/2001 Sb., o vodách (vodní zákon) jsou opatření k předcházení a zamezení škod při povodních na životech a majetku občanů, společnosti a na životním prostředí, prováděná především systematickou prevencí, zvyšováním retenční schopnosti povodí a ovlivňování průběhu povodní.
Vodoprávní úřad HMP stanovil obecně závaznou vyhláškou č. 32/1999 (a její pozměňující vyhlášky a nařízení) na svém území záplavová území a zátopové čáry na velkých i drobných tocích v Praze a k dispozici jsou operační mapy rozlivů upravené podle poznatků z povodně 2002. Mezi veřejně prospěšné stavby byla zařazena i výstavba protipovodňových opatření v Praze a vydána omezení výstavby a dalších prací v záplavových územích.
Ochrana před povodněmi je zabezpečována podle povodňových plánů a při vyhlášení stavu ohrožení nebo krizové situace krizovými plány.
K zajištění ochrany před povodněmi je každý povinen umožnit vstup, případně vjezd na své pozemky těm, kteří řídí, koordinují a provádějí zabezpečovací a záchranné práce, přispět na příkaz povodňových orgánů osobní a věcnou pomocí k ochraně životů a majetku před povodněmi a řídit se příkazy povodňových orgánů. Pokud při této činnosti vznikla vlastníkovi pozemku nebo stavby škoda, má nárok na její náhradu ve smyslu ustanovení § 87 zákona o vodách.
V případech, kdy je v době povodní vyhlášen stav nebezpečí nebo nouzový stav, se ve smyslu § 39 zákona č. 240/2000 Sb., o krizovém řízení, stává povodňová komise součástí krizového štábu.
stránka b_poop.htm aktualizována: 16.11.2024, publikována: 16.11.2024