<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> Úvod k věcné části |
Povodňový plán MČ Praha 2 je založen především na 3 důležitých faktorech:
1.MČ Praha 2 protéká řeka Vltava (Rašínovo nábřeží).
2.MČ Praha 2 protéká potok Botič (km 0,000–1,660, km 2,227–2,813 Praha 10, levý břeh Městská část Praha 2).
3.stokové sítě v povodí ÚČOV Praha, která řeší opatření k odvrácení nebo zmírnění povodňových škod, ke kterým by mohlo dojít zaplavením kanalizační sítě a kanalizačního zařízení (ČSVO, apod.) při vyšších vodních stavech na tocích a před vniknutím říčních vod.
Povodňový plán MČ Praha 2 je zpracován podle současné platné právní úpravy, k provádění preventivních opatření na ochranu před povodněmi a pro zmírňování jejich škodlivých následků na životech a na majetku občanů, společnosti a na životním prostředí. Je základním dokumentem pro řízení povodňové ochrany MČ Praha 2.
Všeobecné povinnosti při ochraně před povodněmi v České republice jsou stanoveny v paragrafech 63–87 zákona 254/2001 Sb., o vodách (vodní zákon) v platném znění.
Přezkoumání povodňového plánu bude podle uvedeného zákona provedeno každoročně provozovatelem.
Povodní se rozumí přechodné výrazné stoupnutí hladiny vodního toku nebo jiných povrchových vod, při kterém voda již zaplavuje území mimo koryto vodního toku a stokovou síť a může způsobit škody. Povodní je i stav, kdy voda může způsobit škody tím, že z určitého území nemůže dočasně přirozeným způsobem odtékat nebo její odtok je nedostatečný, případně dochází k zaplavení území při soustředěném odtoku srážkových vod. Povodeň může být způsobena přírodními jevy, zejména táním, dešťovými srážkami nebo chodem ledů (přirozená povodeň), nebo jinými vlivy, zejména poruchou vodního díla, která může vést k havárii (protržení) nebo nouzovým řešením kritické situace na vodním díle (zvláštní povodeň).
Za nebezpečí povodně se považují situace zejména při:
a)dosažení stanoveného limitu vodního stavu nebo průtoku ve vodním toku a jeho stoupající tendenci,
b)déletrvajících vydatných dešťových srážkách, popřípadě prognóze nebezpečí intenzivních dešťových srážek, očekávaném náhlém tání, nebezpečném chodu ledů nebo při vzniku nebezpečných ledových zácp a nápěchů,
c)vzniku mimořádné situace na vodním díle, kdy hrozí nebezpečí jeho narušení.
Stupni povodňové aktivity se pro tyto účely rozumí míra povodňového nebezpečí vázaná na směrodatné limity, jimiž jsou zpravidla vodní stavy nebo průtoky v hlásných profilech na vodních tocích, popřípadě na mezní nebo kritické hodnoty jiného jevu uvedeného v povodňovém plánu.
Rozsah opatření prováděných při řízení ochrany před povodněmi se řídí nebezpečím nebo vývojem povodňové situace, která se vyjadřuje třemi stupni povodňové aktivity (vzhledem ke změnám průtokových křivek je rozhodující vodní stav v cm):
Stanovené průtoky a hladiny se mohou v budoucnu mírně měnit a je vždy nutné si hodnotu ověřit na evidenčním listu hlásného profilu.
1. stupeň – stav bdělosti – měřeno na Praha-Chuchle, vodní stav 128 cm, průtok 450 m³/s, na Berounce: Beroun, vodní stav 260 cm, průtok 217 m³/s.
Nastává při nebezpečí přirozené povodně a zaniká, pominou-li příčiny takového nebezpečí.
Vyžaduje věnovat zvýšenou pozornost vodnímu toku nebo jinému zdroji povodňového nebezpečí, zahajuje činnost hlásná a hlídková služba. Na vodních dílech nastává tento stav při dosažení mezních hodnot sledovaných jevů a skutečností z hlediska bezpečnosti díla nebo při zjištění mimořádných okolností, jež by mohly vést ke vzniku nebezpečí zvláštní povodně, nastává též vydáním výstražné informace předpovědní povodňové služby.
2. stupeň – stav pohotovosti – měřeno na Praha-Chuchle, vodní stav 223 cm, průtok 1000 m³/s, na Berounce: Beroun, vodní stav 320 cm, průtok 3330 m³/s.
Vyhlašují a odvolávají v hlavním městě Praze povodňové komise městských částí a Povodňová komise hlavního města Prahy v případě, že zvýšení vodních stavů v řece povodně přerůstá v povodeň, kdy dochází k zaplavování území mimo koryto. Vyhlašuje se také při překročení mezních hodnot sledovaných jevů a skutečností na vodních dílech z hlediska jejich bezpečnosti. Aktivují se povodňové orgány a další účastníci ochrany před povodněmi, uvádějí se do pohotovosti prostředky na zabezpečovací práce, provádějí se opatření ke zmírnění průběhu povodně podle povodňového plánu.
3. stupeň – stav ohrožení – měřeno na Praha-Chuchle, vodní stav 306 cm, průtok 1500 m³/s, na Berounce: Beroun, vodní stav 400 cm, průtok 488 m³/s.
Vyhlašují a odvolávají v hlavním městě Praze povodňové komise městských částí a v případě nebezpečí vzniku škod většího rozsahu (zasažení více městských částí), ohrožení životů a majetku v záplavovém území vyhlašuje 3. SPA také Povodňová komise hlavního města Prahy. Vyhlašuje se také při dosažení kritických hodnot sledovaných jevů a skutečností na vodním díle z hlediska jeho bezpečnosti současně se zahájením nouzových opatření. Provádějí se zabezpečovací a podle potřeby záchranné práce nebo evakuace.
Podkladem pro vyhlášení druhého a třetího stupně povodňové aktivity je dosažení nebo předpověď dosažení směrodatného limitu hladin nebo průtoků stanovených v povodňovém plánu, zpráva předpovědní nebo hlásné povodňové služby, doporučení správce vodního toku, oznámení vlastníka vodního díla, případně další skutečnosti charakterizující míru povodňového nebezpečí. O vyhlášení a odvolání povodňové aktivity je povodňový orgán HMP povinen informovat podřízené povodňové komise.
stránka b_uvod.htm aktualizována: 16.11.2024, publikována: 16.11.2024