<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> Opatření k ochraně před povodněmi |
Opatření k ochraně před povodněmi se ve smyslu předpisů rozumějí přípravná opatření, opatření prováděná při nebezpečí povodně, za povodně a opatření prováděná po povodni. Soubor všech opatření k ochraně před povodněmi řídí a koordinuje povodňový orgán městské části.
Opatřeními na ochranu před povodněmi ve smyslu § 65, odst. 1, zákona č. 254/2001 Sb., o vodách (vodní zákon), ve znění pozdějších předpisů, nejsou výstavba, údržba a opravy staveb a ostatních zařízení sloužících k ochraně před povodněmi, hospodaření v povodí a činnosti vyvolané povodněmi.
stanovování záplavových území, vymezení směrodatných limitů stupňů povodňové aktivity, povodňové plány, povodňové prohlídky, příprava předpovědní a hlásné služby, organizační a technická příprava povodňové ochrany, vytváření hmotných povodňových rezerv, vyklízení záplavových území, příprava účastníků povodňové ochrany.
Správci vodních toků, vlastníci nebo uživatelé vodohospodářských děl ve vodních tocích, jakož i ti, jejichž majetek by mohl vznik povodně nebo její průběh ovlivnit, jsou povinni činit opatření na ochranu před povodněmi nebo při zmírňování jejich škodlivých účinků nebo následků v rozsahu rozhodnutí povodňového orgánu.
činnost předpovědní povodňové služby, činnost hlásné povodňové služby, varování při nebezpečí povodně, zřízení a činnost hlídkové služby, evidenční a dokumentační práce, řízené ovlivňování odtokových poměrů, povodňové zabezpečovací práce, povodňové záchranné práce, zabezpečení náhradních funkcí a služeb v území zasaženém povodní.
obnovení povodní narušených funkcí v zasaženém území, zjišťování a oceňování povodňových škod, odstraňování povodňových škod, zjištění příčin negativně ovlivňujících průběh povodně a řešení jejich nápravy, dokumentační práce a vyhodnocení povodňové situace.
V době povodňového nebezpečí a povodně jsou povodňové komise oprávněny činit opatření a vydávat příkazy k zabezpečovacím a záchranným pracím.
Právnické a fyzické osoby jsou povinny odstraňovat překážky, které mohou bránit průtoku velkých vod. V době povodně umožnit přístup na své pozemky a do objektů k provádění zabezpečovacích a záchranných prací, trpět odstranění staveb nebo jejich částí nebo porostu, poskytnout dopravní a mechanizační prostředky, pohonné hmoty, nářadí a jiné potřebné prostředky a zúčastnit se podle svých možností těchto prací.
Povodňová komise hlavního města Prahy koordinuje činnost povodňových komisí úřadů MČ a místních úřadů v oblastech ohrožených povodněmi, v případě, že povodně zasáhnou více městských částí.
Zasedání Povodňové komise MČ Praha 6 (SO) (dbf) svolává její předseda a řídí se Statutem povodňové komise.
•na základě vlastního vyhodnocení povodňové situace a jejího možného vývoje,
•k projednání organizačních a jiných závažných otázek zabezpečení ochrany před povodněmi.
Povodňová komise městské části zasedá v budově úřadu MČ, v případě potřeby může být svoláno jednání do jiného místa. Vyhodnocuje vývoj povodňové situace a podle potřeby usměrňuje, koordinuje a řídí činnost záchranných jednotek. Spolupracuje s PK HMP. Vyhlašuje a odvolává stupně povodňové aktivity pokud nebylo provedeno nadřízeným orgánem. Rozhoduje o opatřeních ke zmírnění průběhu a následku povodně a činí opatření potřebná k výkonu zabezpečovacích a záchranných prací. V případě potřeby vyžaduje výpomoc PK HMP, ministerstva obrany a útvarů armády, ministerstva vnitra a útvarů policie, složek civilní ochrany, hasičského záchranného sboru, záchranné služby i pomoc ostatních orgánů a organizací, pokud o ni dle platných předpisů nepožádají nadřízené povodňové komise nebo věcně a místně příslušné úřady. Předkládá PK HMP zprávy o povodňové situaci a povodňových škodách spolu s návrhy na nutná opatření k odstranění povodňových škod a k zabránění jejich opakování.
stránka b_poop.htm aktualizována: 30.11.2024, publikována: 30.11.2024