<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> [Úvodní stránka] Věcná část > Druh a rozsah ohrožení povodněmi > Zvláštní povodeň |
Ve SO Praha 7 je možný také výskyt zvláštních povodní, tj. povodní způsobených umělými vlivy, tj. situace, jež mohou nastat při provozu vodohospodářského díla, které vzdouvá nebo může vzdouvat vodu zejména při:
•narušení vzdouvacího tělesa vodního díla (zvláštní povodeň typu 1= ZPV 1),
•poruše hradících konstrukcí a uzávěrů výpustných zařízení vodních děl (označená jako ZPV 2),
•nouzovém řešení kritických situací z hlediska bezpečnosti vodního díla (označená jako ZPV 3).
Při narušení vodního díla Slapy vznikne povodňová vlna, která dosáhne okraje Prahy za 40 minut po narušení hráze. Čelo povodňové vlny dosáhne hranice městské části mezi Mánesovým a Čechovým mostem za další 2 minuty s výškou 9,7 m. U Štvanice je pak o 3 minuty později a výška čela by zde dosáhla 14 m, pak díky možnému rozlivu na pravý břeh dojde k poklesu a u Libeňského mostu je čelo s výškou 12,1 m za další 4 minuty a pak pokračuje k Trojskému jezu, kam dorazí o 6 minut později s výškou 9,9 m. Hranici obvodu opouští za dalších 9 minut u Sedlce, kde je výška čela 12,8 m. To znamená, že celková doba průchodu MČ Praha 7 je 22 minut. Přechod k normálu se předpokládá zhruba do 15 hodin.
Při narušení vodního díla Orlík vznikne povodňová vlna o objemu zhruba 637 mil. m3 vody a kulminačního průtoku 24 693 m3/s. Po 44 minutách dosáhne tato vlna koruny hráze vodního díla Slapy a s velkou pravděpodobností dojde ke zničení této přehrady. Tím vzniknou tzv. integrované účinky povodňových vln (spojí se objemy vody z Orlíku a Slap v jedinou vlnu) a kulminační průtok Prahou vzroste až na 35 000 m3/s (max. průtok za povodně 2002 byl 5 160 m3/s). Tato povodňová vlna dosáhne okraje Prahy za 84 minut od svého vzniku na Orlíku. Mezi Mánesovým a Čechovým mostem je za další 2 minuty s výškou 14,7 m. U Štvanice je pak o 3 minuty později a výška čela by zde dosáhla 17,8 m, pak díky možnému rozlivu na pravý břeh dojde k poklesu a u Libeňského mostu je čelo s výškou 16,8 m za další 4 minuty a pak pokračuje k Trojskému jezu, kam dorazí o 6 minut později s výškou 13,5 m. Hranici obvodu opouští za dalších 9 minut u Sedlce, kde je výška čela 15,3 m. To znamená, že celková doba průchodu MČ Praha 7 je 22 minut. Přechod k normálu se předpokládá zhruba do 50 hodin.
Zvláštní povodeň může být také způsobena poruchou PPO hl. m. Prahy.
Všechny tyto výše uvedené informace jsou výsledkem teoretických modelů, a proto nelze s určitostí tvrdit, že jsou naprosto přesné. Lze se ale oprávněně domnívat, že se jim případná skutečnost přiblíží.
Z těchto výpočtů také vyplývá závěr, že vzhledem k rychlosti postupu takovéto zvláštní povodně je nezbytné po získání adekvátní informace z Jednotného systému varování a vyrozumění okamžitě zahájit evakuaci obyvatelstva MČ Praha 7. Při zvláštní povodni vzniklé narušením vodních děl Vltavské kaskády se záplavové území SO Praha 7 rozšiřuje na levém břehu až po ulici Janovského a Dukelských hrdinů a celé území Stromovky po železniční trať. Na pravém břehu po ulice Povltavskou a Trojskou. Vlna může způsobit stržení nízkopodlažních budov, zavalení komunikací a zanesení území sutí a naplaveninami, dále pak přerušení inženýrských sítí na mostních konstrukcích, popřípadě jejich stržení. Z prostoru ohroženého zvláštní povodní se provádí všeobecná evakuace a jako shromaždiště osob slouží stadion Sparta s kapacitou 50 000 osob nebo Letenská pláň s kapacitou 80 000 osob, a výše položené lokality ZOO Praha s kapacitou 2 000 osob.
Hladiny vody v nádržích Povodí Vltavy, státní podnik
stránka b_druhy_povoden_zvlastni.htm aktualizována: 16.11.2024, publikována: 16.11.2024