Hydrologické charakteristika

<< Klikněte pro zobrazení obsahu >>

[Úvodní stránka]  Věcná část > Charakteristika území >

Hydrologické charakteristika

Páteřním tokem Prahy je Vltava. Na území MČ Praha 8 se nachází 5 pravobřežních přítoků Vltavy.  Povodňově významnými jsou zejména Libní protékající Rokytka a na hranici města tekoucí Drahanský potok. Dalšími přítoky Vltavy v Bohnicích jsou Podhořský (Trojský) potok, Bohnický potok a Čimický potok.

VltavaVltava

Správcem Vltavy je Povodí Vltavy, státní podnik, závod Dolní Vltava.

Vltava pramenní na Šumavě ve výšce 1173 m n. m. a u Mělníka se vlévá zleva do Labe (156,18 m n. m.). Celková plocha povodí Vltavy je cca 29 tisíc km2 a celková délka Vltavy je přibližně 430 km. Průměrný průtok v Chuchli je cca 148 m3/s. Aktuální N-leté průtoky jsou dostupné v evidenčním listu hlásného profilu kategorie A Praha-Chuchle.

Řeka Vltava si v celém úseku hlavního města Prahy prošla v první polovině 20. století soustavnou technickou úpravou pro plavební účely, jež spočívala v opevnění břehů kamennou dlažbou. V historickém středu města byla vybudována vysoká zděná nábřeží. V celém úseku je řeka vzduta soustavou zdymadel – jezy Modřany, Šitkovský-Staroměstský, Helmovský a Trojský.

N-leté vody na Vltavě v hlásném profilu kategorie A – Malá Chuchle (ř. km 60,08)

Označení N-leté vody

Srpen 2002

Q1

Q2

Q5

Q10

Q20

Q50

Q100

Průtok v m3/s

5160

855

1220

1770

2230

2720

3440

4020

Předpokládaná výška hladiny v cm

782

207

266

347

413

480

575

647

Rokytku v úseku od ústí do 14,9 km (v katastru Prahy po Počernický rybník včetně) spravuje Odbor ochrany prostředí hl. m. Prahy, zbývající tok spravuje Povodí Vltavy, státní podnik, závod Dolní Vltava se sídlem v Praze 5.

Rokytka pramení jihovýchodně od města Říčany, poblíž obce Tehovec v nadmořské výšce 453 m. V Praze-Libni ústí do Vltavy ve 182 m n. m. Délka toku činí 37,5 km, z toho 31,5 km v Praze a jedná se tak o nejdelší potok na území Prahy. Plocha povodí je 134,85 km2. Cestou od pramene přibírá řadu přítoků jako například Říčanský, Křenický, Běchovický, Svépravický, Hostavický, Vackovský a Prosecký potok nebo Chvalku a Malou Rokytku. Velká vodnost Rokytky dala vzniknout řadě rybníků.

Libní (P8) protéká Rokytka meandrovitým údolím, v oblasti mezi náměstím dr. Václava Holého a Elsnicovým náměstím (toto náměstí pak přímo podtéká). Do slepého ramene Vltavy po pravé straně Libeňského ostrova ústí Rokytka z pravé strany u Českých loděnic pod Libeňským zámkem. Ústí Rokytky do Vltavy je součástí protipovodňové bariéry chránící Prahu před velkou vodou.

Na vodním toku Rokytky se nachází suchá nádrž Čihadla (Praha 14-Hostavice), který slouží k zachycování přívalových srážek z povodí. Plocha hladiny je 39,2 ha a objem nádrže činí 681 835 m3. Výška zemního hráze je 4,2 m. Suchý poldr je ve správě Lesy hl. m. Prahy.

Zajímavostí překlenující Rokytku je v úseku ř. km 0,3155 až 0,43012 zakrytí koryta, na jehož povrchu je vybudován malý park Elsnicova náměstí, na toto zakrytí navazuje silniční klenbový most Zenklovy ulice. Tento most patří mezi technické památky Prahy a památkově chráněné stavby. Betonový most byl postaven v roce 1896 inženýrem Antonínem Losem a jeho šířka po rozšíření v roce 1909 dosahuje 99,3 m. Jde o nejstarší silniční most z dusaného betonu v Čechách. V dnešní době je plně využíván k dopravě silniční i tramvajové. Koryto vodního toku je od tohoto místa vedeno v přímé trase s příčným, lichoběžníkovým profilem až k zaústění.

Drahanský potok

Drahanský potok pramení v obci Dolní Chabry, resp. v požární nádrží v horní části obce. Celková délka toku je 4,0 km, plocha toku je o celkové výměře 6,593 km2 a je pravobřežním přítokem Vltavy. Průměrný sklon povodí je 21,2 %.

Široké údolí s intravilánem obce Dolní Chabry navazuje v západní části na úzkou Drahanskou rokli. Ta, se stále se zužující údolnicí, končí po 1,5 km zaústěním do vodního toku Vltavy. Svahy Drahanského údolí lemují rekreační objekty, které jsou většinou mimo ohrožení. Při povodni však dojde k jejich odříznutí zaplavením přístupové cesty od Donách Chabrů.

Čimický potok

Čimický potok vytéká z rybníčku na okraji sídliště Čimice. Celková délka toku je cca 2 km. Tok lze rozdělit na 2 úseky. Horní část protéká PP Čimické údolí, sleduje ji modrá turistická značka a je velmi dobře průchodná. Druhá část, pod PP Čimické údolí, směřuje k horní části areálu bývalé dynamitky, cesta zde je neudržovaná a slepá, protože končí u oplocení areálu továrny.

Bohnický potok

Bohnický potok pramení v západní části Bohnic, protéká Bohnickým údolím a po 1 km se do Vltavy vlévá nedaleko ulice V Zámcích. Jeho povodí má rozlohu 2,5 km2. Žádné přítoky nejsou evidovány. V Bohnicích byl Bohnický potok v minulosti sveden do dešťové kanalizace, která vedla údolím podél Bohnické ulice. Při rekonstrukci kanalizace v roce 2005 se potok podařilo dostat znovu na povrch, čímž se otevřela cesta k obnově Bohnického potoka i rybníčku v Bohnickém údolí. Záměrem bylo obnovit potok v celém Bohnickém údolí. Bylo obnoveno koryto, s ohledem na množství navážek jílově těsněno a chráněno těžkým kamenným záhozem.


Věcná část > Charakteristika území > Hydrologické charakteristika

   | tisk | nahoru |

stránka b_char_hydro.htm aktualizována: 16.11.2024, publikována: 16.11.2024