<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> [Úvodní stránka] Věcná část > Druh a rozsah ohrožení povodněmi > Historické povodně |
Na území MČ Prahy 9 se již v minulosti povodně několikrát vyskytly, v posledních letech byly nejhorší povodně zaznamenány v roce 2002 a 2013.
Příčinnou rozsáhlých povodní v roce 2002 byla tlaková níže nad celým územím Čech a s tím související vytrvalé srážky, díky kterým se nasytilo povodí většiny českých řek. Rokytka se na území MČ Prahy 9 vylila z břehů na několika místech. Velkým problémem bylo také zpětné vzdutí Vltavy do Rokytky, proto bylo po povodni rozhodnuto o vybudování hrazení Rokytky s použitím vzpěrných ocelových vrat.
V noci z 1. na 2. 6. 2013 došlo k extrémní srážkové činnosti na horním povodí Rokytky (srážkový úhrn až 100 mm/24 hodin). Tato extrémní srážka vyvolala na Rokytce průtok vyšší než Q100 (v úseku od Kyjského rybníku po ústí do Vltavy). Tento nadměrný průtok byl způsoben jednak extrémní srážkovou činností, ale zároveň i tím, že vlivem srážkové činnosti předchozích dní byla půda silně nasycena.
V horní části Rokytky nejsou dále ani žádné ekvivalentní retenční prostory ani přirozené lokální retence, které by zpozdily průtok velkých vod. Zpevněné plochy jsou rovněž většinou bez retenčních nádrží a odtok z nich je přímo do vodního toku. Na několika místech byl pozorován masivní povrchový odtok.
Ve všech sledovaných profilech (ř. km 0,0–14,9) protekla voda nad úrovní Q100. Jednalo se o velkou vodu, která se vlivem extrémní lokální srážky na potocích objevila nečekaně a rychle, a to bez jakéhokoliv ovlivnění postupovala po celé délce řešeného úseku. V profilu pod Počernickým rybníkem (most ulice Národních hrdinů) protekla voda nad úrovní Q100. Povodeň porušila zeď v zámeckém parku a část parku zaplavila. Zhruba po dvou kilometrech od začátku sledovaného úseku (Počernický rybník) dosáhla voda horní část suché nádrže Čihadla. Suchá nádrž Čihadla na Rokytce byla postavena v 80. letech 20. století za účelem snížení kulminací povodňových průtoků v Rokytce nad hustě zastavěným intravilánem hl. m. Prahy.
Manipulace na Kyjském rybníce probíhala tak, aby nedošlo k přelití a poškození hráze. Vody dále vypouštěné z Kyjského rybníku byly nad hodnotou Q100 = 40,29 m3/s, způsobily tudíž záplavu větší než Q100 vyhlášeného záplavového území. Pod Kyjským rybníkem byla zatopena zahrádkářská kolonie pod mostem Městského okruhu. V místech kolísání hladiny bylo povodňovými průtoky poškozeno gabionové opevnění břehů. Rokytka se při červnové povodni vylila v Hrdlořezech. Voda zaplavila ulice Před Mosty, Za Mosty, U Smetanky, Pod Smetankou, Hrdlořezská a U Schodů. Pro další postup vody byla velkou překážkou nekapacitní lávka v ulici Před Mosty. Ta bránila průchodu povodňových průtoků. Tato lávka byla nakonec za použití těžké techniky odstraněna z koryta Rokytky. V Lokalitě Kejřův park byly zatopeny cesty přilehlé k Rokytce. Toto bylo způsobeno rozlitím Rokytky u Hořejšího rybníka (pozn. Hořejší rybník je boční rybník a nátok na něj byl během povodní uzavřen). K rozlivu došlo také v lokalitě Podvinní. Zatopeny byly cesty parku a dětská hřiště.
Průběh průtoků na limnigrafu na Kyjském potoce v období května a června 2013 (zdroj ČHMÚ)
Zatopené zázemí TJ Spartak Hrdlořezy při povodni v roce 2013
(Zdroj: Zpráva o povodni 1. 6. – 2. 6. 2013 na vodním toku Rokytka)
Další informace: mapa Historické povodně evidované v DIBAVOD
stránka b_druhy_historicke.htm aktualizována: 16.11.2024, publikována: 16.11.2024