Hlásná povodňová služba

<< Klikněte pro zobrazení obsahu >>

[Úvodní stránka]  Věcná část >

Hlásná povodňová služba

Hlásná povodňová služba zabezpečuje informace povodňovým orgánům pro varování obyvatelstva v místě očekávané povodně a v místech ležících níže na vodním toku, informuje povodňové orgány a účastníky ochrany před povodněmi o vývoji povodňové situace a předává zprávy a hlášení potřebná k jejímu vyhodnocování a k řízení opatření na ochranu před povodněmi.

Hlásnou povodňovou službu organizují povodňové orgány MČ Praha 9 a podílejí se na ní ostatní účastníci ochrany před povodněmi.

Jakékoli zjištění nebezpečí nebo výskyt povodní v hlásných profilech i mimo hlásné profily hlásí místní části ležící v působnosti správního obvodu.

Hlásnou povodňovou službu pro MČ Praha 9 zajišťuje Úřad městské části – povodňová komise MČ Praha 9 (SO) (dbf), zaměstnanci úřadu a další osoby.

Hlásná povodňová služba:

zabezpečuje informace povodňové komisi pro varování obyvatelstva

zabezpečuje informace pro MČ Praha 9

informuje ostatní účastníky ochrany před povodní, udržuje trvalé spojení,

udržuje trvalé spojení s hlídkovou službou a získává od ní informace,

plní úkoly podle určení předsedy PK MČ Praha 9 (SO) (dbf),

spolupracuje se správcem vodního toku Vltavy a správcem povodí – Povodí Vltavy, státní podnik

předává informace OS KŠ hl. m. Prahy

 

V případě příkazů povodňové komise vyššího stupně plní jejich nařízení.

Povodňová komise vyhlásí SPA na základě upozornění (ČHMÚ, KOIS HZS, správce toku) nebo při zjištěném zvýšeném vodním stavu příslušný stupeň povodňové aktivity.

Za informování fyzických a právnických osob ve své územní působnosti je odpovědný povodňový orgán příslušného správního obvodu.

Pro předávání informací hlásné povodňové služby se využívá všech dostupných informačních prostředků. Varovný informační systém (VIS), SMS Infokanál, telefonicky.

V případě, že je z důvodu povodní vyhlášen krizový stav podle zákona č. 240/2000 Sb., ve znění pozdějších předpisů, (tj. stav nebezpečí nebo nouzový stav), funguje hlásná povodňová služba jako při vyhlášení 3. stupně povodňové aktivity. Přenos informací je směrován i na příslušné orgány krizového řízení.

K zabezpečení hlásné povodňové služby organizují povodňové orgány obcí v případě potřeby hlídkovou službu.

Na drobných vodních tocích bylo přijato opatření Magistrátu hl. m. Prahy, že každá městská část zasílá navíc hlášení i OS KŠ (Operační středisko krizového štábu). OS KŠ přijatou zprávu zasílá zpět všem městským částem v povodí vodního toku („malým“ i „velkým“). K tomuto účelu má OS KŠ vytvořeny skupiny vyrozumění – „VODA“ s jejími podskupinami: Botič, Rokytka, Šárecko–Litovický potok, Kunratický potok atd.

Průvodce informacemi Hlásné a předpovědní povodňové služby ČHMÚ

V Průvodci naleznete přehled informačních zdrojů, popis a úskalí používaných předpovědních technik, interpretaci předpovědí, nové trendy v operativní (předpovědní) hydrologii a vyhodnocení hydrologických předpovědí. Průvodce rozdělen do tří sekcí:

 

Průvodce informacemi HPPS pro veřejnost

Průvodce informacemi HPPS pro povodňové orgány

Průvodce informacemi HPPS pro vodohospodáře

 

Vyhodnocení hydrologických předpovědí je v samostatné sekci. Obsahuje přehled vydaných předpovědí, jejich statistické zpracování a také povodňové zprávy z významných povodní posledních let.

 

Vyhodnocení hydrologických předpovědí

Povodňové zprávy


Věcná část > Hlásná povodňová služba

   | tisk | nahoru |

stránka b_hps.htm aktualizována: 16.11.2024, publikována: 16.11.2024