Hydrologické poměry

<< Klikněte pro zobrazení obsahu >>

[Úvodní stránka]  Věcná část > Charakteristika území >

Hydrologické poměry

Na území MČ Praha-Dubeč je nejvýznamnějším vodním tokem Říčanský potok. Dalším vodním tokem je Hostavický potok. Oba vodní toky na území MČ spadají do úmoří Severního moře – hlavního povodí Labe, povodí II. řádu Vltavy.

V posledních desetiletích nebyly v této MČ zaznamenány větší povodňové situace. Pouze v roce 2013 došlo při povodni k výraznému rozlivu povodňových vod – zejména  v oblasti před rybníkem V Rohožníku (Dubečský rybník) a nedaleko přírodní památky Rohožník. V této MČ se mohou vyskytnout letní povodně způsobené místními dešti s velkou intenzitou.

Říčanský potok

Říčanský potok (IDVT 10100298, ČHP 1-12-01-0290) pramení v Tehově ve výšce 440 m n. m. Ústí zleva do Rokytky pod Běchovicemi v 229 m n. m. Do MČ Praha-Dubeč vtéká potok z Podleského rybníka a protéká kolem ČOV a poté je napojen do retenční nádrže Říčanka. Dále potok teče kolem Přírodní památky Rohožník – lom v Dubči, poté protéká kolem rybníku V Rohožníku, který napájí vodou. Dále Říčanský potok protéká obydlenou oblastí, protéká Panskou zahradou a vtéká do soustavy tří rybníků s názvem Lítožnické. Území od Panské zahrady po Lítožnické rybníky je součástí Přírodní památky Lítožnice, která navazuje na podmáčené louky a zalesněné svahy v okolí. Říčanský potok dále vytéká z MČ Praha-Dubeč a vtéká do Počernického rybníku.

Délka toku je 21,4 km a plocha povodí činí 36,9 km2.

Hostavický potok

Hostavický potok (IDVT 10279592, ČHP 1-12-01-0310) pramení nedaleko Dolních Měcholup a ústí jako levostranný přítok do Rokytky. Hostavický potok v MČ Praha-Dubeč protéká severozápadní části a vlévá se do retenční nádrže Slatina. Retenční nádrž Slatina slouží k rekreaci a je významnou ornitologickou lokalitou.

Délka toku je asi 5,89 km a plocha povodí činí 8 km2.

 


Věcná část > Charakteristika území > Hydrologické poměry

   | tisk | nahoru |

stránka b_char_hydro.htm aktualizována: 16.11.2024, publikována: 16.11.2024