<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> [Úvodní stránka] Věcná část > Opatření k ochraně před povodněmi > Přípravná a preventivní opatřeni |
V době mimo povodeň jsou rozhodnutí povodňových orgánů vydávána podle správního řádu a speciálních předpisů. Mezi přípravná opatření patří:
•Minimálně 1× ročně povodňový orgán městské části uspořádá povodňovou prohlídku včetně uložení nápravných opatření. Viz následující kapitola.
•Kontrola způsobu uskladnění a stavu provozuschopnosti prostředků na ochranu před povodněmi.
•Minimálně 1× za rok povodňový orgán městské části uspořádá povodňové cvičení ve spolupráci s JSDH Zbraslav, v rámci kterého prověří připravenost účastníků, kteří se zúčastní zabezpečení ochrany před povodněmi v rámci správního území MČ. Sestavení tří dvoučlenných hlídek ze členů spolku ke sledování případné povodňové situace a předávání informací povodňové komisi městské části.
•Minimálně 1× za 2 roky starosta městské části uspořádá povodňové cvičení ve spolupráci s JSDH Zbraslav a dotčenými organizacemi, které zajišťují výstavbu PPO (mobilní hrazení a opatření na kanalizační síti) a ve spolupráci s celou povodňovou komisí. Je vhodné toto cvičení provést i se spolupracujícími povodňovými komisemi okolních obcí/městských částí tj. PK městyse Davle (dbf), PK MČ Praha-Lipence (dbf) a PK MČ Praha-Velká Chuchle (dbf), případně s nadřízenou povodňovou komisí PK MČ Praha 16 (SO) (dbf).
•1× ročně ověřit platnost všech údajů v povodňovém plánu, zejména s ohledem na telefonní spojení a ověření bydlení starých a nepohyblivých osob v záplavovém území.
Zároveň prověřit zda tuto povinnost (revize povodňových plánů) plní i majitelé (provozovatelé) firem – pokud jim zpracování nařídí vodoprávní úřad a pokud je budou mít zpracované.
•Pomoc občanům se zpracováním povodňového plánu vlastníka nemovitosti a informovat vlastníky objektů s mírou rizika, která jim hrozí a způsobu jejich informování. S ohledem na častější výskyt povodní doporučit všem právnickým i fyzickým osobám v záplavovém území uzavření pojistky s některým pojišťovacím ústavem proti škodám vzniklým velkou vodou. Pojistka musí být přesně definována „ohrožení povodní“.
•Nastavení systému vyrozumívání občanů – formou SMS, elektronická siréna.
•Informovat občany o výstrahách ČHMÚ a hrozbách povodně.
•Provádět dokumentační práce v obci a zaplavovaných územích, viz kapitola Dokumentace a vyhodnocení povodně.
•Metodická práce – průběžné informování občanů o novinkách z úseku povodňové ochrany (stanovení záplavového území, existence důležitých dokumentů povodňové ochrany apod.).
•V oblasti s významným povodňovým rizikem, aktivní zóně zamezit výstavbě a minimalizovat výstavbu v často zaplavovaných územích (do Q20).
•Připravit jmenovací dekrety pro členy povodňové komise (podepsané starostou městské části). Pro případ povodně připravit zatavené jmenovky buď „člen povodňové komise“ nebo „člen krizového štábu“, případně pro členy pomocných subjektů (JSDH Praha-Zbraslav – dbf, Stavební firma HOBST - instalace PPO na kanalizaci – dbf, Správa služeb hlavního města Prahy - SSHMP – dbf, atd.)
•Vytipování vhodných míst k evakuaci postižených osob a k evakuaci majetku, zejména látek škodlivých vodám.
Správci vodních toků, vlastníci nebo uživatelé vodohospodářských děl ve vodních tocích, jakož i ti, jejichž majetek by mohl vznik povodně nebo její průběh ovlivnit, jsou povinni činit opatření na ochranu před povodněmi nebo při zmírňování jejich škodlivých účinků nebo následků v rozsahu rozhodnutí povodňového orgánu a vlastních povodňových plánů.
Kontaktní údaje důležitých organizací jsou v samostatné kapitole.
stránka b_poop_preventivni.htm aktualizována: 16.11.2024, publikována: 16.11.2024