<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> [Úvodní stránka] Věcná část > Charakteristika území > Vodní díla I.–III. kategorie |
Vodní díla jsou stavby, které slouží ke vzdouvání a zadržování vod, umělému usměrňování odtokového režimu povrchových vod, k ochraně a užívání vod, k nakládání s vodami, ochraně před škodlivými účinky vod, k úpravě vodních poměrů nebo k jiným účelům sledovaným vodním zákonem (č. 254/2001 Sb., ve znění pozdějších předpisů), a jsou to zejména:
•přehrady, hráze, vodní nádrže, jezy a zdrže,
•stavby, jimiž se upravují, mění nebo zřizují koryta vodních toků,
•stavby vodovodních řadů a vodárenských objektů včetně úpraven vody, kanalizačních stok, kanalizačních objektů, čistíren odpadních vod, jakož i stavby k čištění odpadních vod před jejich vypouštěním do kanalizací,
•stavby na ochranu před povodněmi,
•stavby k vodohospodářským melioracím, zavlažování a odvodňování pozemků,
•stavby, které se k plavebním účelům zřizují v korytech vodních toků nebo na jejich březích,
•stavby k využití vodní energie a energetického potenciálu,
•stavby odkališť.
Za vodní díla se podle vodního zákona nepovažují jednoduchá zařízení mimo koryta vodních toků sloužící k ochraně před nepříznivými účinky povrchových a podzemních vod. V pochybnostech o tom, zda jde o vodní dílo, rozhodne místně příslušný vodoprávní úřad.
Souhrnná evidence vodních děl I.–III. kategorie (Ministerstvo zemědělství).
Částečné ovlivnění povodňové situace lze připustit vymezeným ochranným prostorem u nádrže Orlík. U této nádrže (ochranný objem 62,1 mil m3) se předpokládá příznivé ovlivnění u velké vody do hodnoty průtoku cca Q10 na Vltavě.
Vodní dílo nemůže ovlivnit povodňovou situaci, nemá vyčleněný žádný retenční prostor. Pro povodňovou komisi MČ je důležitá informace o zastavení plavby při průtoku 450 m3/s.
Technickobezpečnostním dohledem nad vodními díly (dále jen „TBD“) se rozumí zjišťování technického stavu vodního díla ke vzdouvání nebo zadržování vody, a to z hlediska bezpečnosti a stability a možných příčin jejich poruch. Provádí se zejména pozorováním a prohlídkami vodního díla, měřením jejích deformací, sledováním průsaku vod, jakož i hodnocením výsledků všech pozorování a měření ve vztahu k předem určeným mezním nebo kritickým hodnotám. Součástí TBD je i vypracování návrhů opatření k odstranění zjištěných nedostatků.
Z hlediska TBD se vodní díla rozdělují do I. až IV. kategorie podle rizika ohrožení lidských životů, možných škod na majetku v přilehlém území a ztrát z omezení funkcí a užitků ve veřejném zájmu.
Další informace: Vodní díla I.–III. kategorie
stránka b_char_vn13.htm aktualizována: 08.02.2025, publikována: 08.02.2025