<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> [Úvodní stránka] Věcná část > Opatření k ochraně před povodněmi > Povodňové prohlídky |
Povodňovými prohlídkami se zjišťuje, zda na vodních tocích, vodních dílech a v záplavových územích, popřípadě na objektech nebo zařízeních ležících v těchto územích nejsou závady, které by mohly zvýšit nebezpečí povodně nebo její škodlivé následky.
Povodňové prohlídky organizuje povodňový orgán správního obvodu vždy po jarním tání sněhu (duben – květen) a za účasti starostů místních částí, pracovníků vodoprávního úřadu, pracovníků oddělení krizového řízení, správce vodních toků – Povodí Vltavy s.p. a zvaných zástupců právnických a podnikajících fyzických osob ohrožených povodní. Z provedených prohlídek se zpracuje zápis.
Povodňové prohlídky na území MČ Praha 12 organizuje odbor životního prostředí ÚMČ, v případě potřeby ve spolupráci s dalšími osobami (pracovníci krizového řízení, odborníci, správci areálů atp.).
V průběhu povodně provádí prohlídku toku správce toku a vodoprávní úřad. Kontrolují se především kritická místa z hlediska tvorby zátarasů, přijímají se okamžitá opatření dle vzniklé situace. V místech, kde hrozí nebezpečí zatopení pozemních komunikací, informuje vodoprávní úřad Policii ČR, aby provedla uzavírku postiženého místa.
Po skončení povodně se provádí prohlídka toku za účelem zjištění rozsahu škod, vzniku břehových nátrží, naplavenin a zátarasů. Rozsah škod je evidován a neprodleně se připravují opatření k nápravě.
Povodňová komise může na základě povodňové prohlídky vyzvat vlastníky pozemků, staveb a zařízení v záplavovém území k odstranění předmětů a zařízení, které mohou způsobit zhoršení odtokových poměrů nebo ucpání koryta níže po toku. Pokud tito vlastníci výzvy ve stanovené lhůtě neuposlechnou, uloží takovou povinnost rozhodnutím.
stránka b_poop_prohlidky.htm aktualizována: 16.11.2024, publikována: 16.11.2024