<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> [Úvodní stránka] Organizační část > Přehled vyrozumění obyvatel |
K informování obyvatel bude primárně využity elektronické sirény, které umožňují vysílání jak akustického tónu, tak mluvené slovo.
Rozmístění hlásičů místních informačních systémů evidovaných v POVIS je možné zobrazit na mapě (on-line), jejich souhrnné údaje ve výpisu z databáze pro správní území: Praha – sestava
Varovný signál je vyhlašován kolísavým tónem sirény po dobu 140 vteřin. Vyhlašování může být třikrát za sebou po tříminutových intervalech.
Akustický tvar varovného signálu pro sirény
Po akustickém tónu sirény při vyhlášení varovného signálu “Všeobecná výstraha”, bude následovat tísňová informace z elektronických sirén, nebo informačních prostředků pro vyrozumění obyvatelstva o hrozící nebo vzniklé mimořádné situaci:
•NEBEZPEČÍ ZÁTOPOVÉ VLNY
“Nebezpečí zátopové vlny, nebezpečí zátopové vlny, nebezpečí zátopové vlny. Ohrožení zátopovou vlnou. Sledujte vysílání českého rozhlasu, televize a regionálních rozhlasů. Nebezpečí zátopové vlny, nebezpečí zátopové vlny, nebezpečí zátopové vlny.“
•KONEC POPLACHU
“Konec poplachu, konec poplachu, konec poplachu. Sledujte vysílání českého rozhlasu, televize a regionálních rozhlasů. Konec poplachu, konec poplachu, konec poplachu.“
Po odeznění tohoto varovného signálu je nutné, aby obyvatelé sledovali zprávy z rozhlasu a televize a řídili se vydanými pokyny.
K varování a informování obyvatel hl. m. Prahy je v elektronických sirénách trvale naladěna rozhlasová stanice Radio City 93,7 MHz, která na základě smlouvy odvysílá doručenou zprávu.
Každý, kdo provozuje hromadné informační prostředky, včetně televizního a rozhlasového vysílání, je povinen bez náhrady nákladů na základě žádosti operačního a informačního střediska integrovaného záchranného systému neprodleně a bez úpravy obsahu a smyslu uveřejnit tísňové informace potřebné pro záchranné a likvidační práce (zákon 239/2000 Sb., § 32)
Obyvatelé ohrožených částí Prahy-Velká Chuchle mohou být na základě rozhodnutí Povodňové komise nebo starosty MČ Praha-Velká Chuchle (dbf) také varováni vyrozumívacími prostředky nasazených útvarů Hasičského záchranného sboru (HZS), Policie ČR (PČR), Policie městské (MP), nebo i osobní návštěvou v domácnostech ohrožených domů vyslanými úředníky Úřadu MČ.
Aktuální informace poskytující přehled o současné hydrologické situaci na území HMP lze získat z:
•hlášení údajů ze sítě limnigrafických stanic a významných vodohospodářských děl,
•předpovědí hydrometeorologické služby o očekávaných srážkách, vodních stavech nebo průtocích,
•upozornění předpovědní povodňové služby,
•varovné zprávy hlásné povodňové služby,
•internetové stránky ČHMÚ (http://portal.chmi.cz/),
•internetové stránky Povodí Vltavy (http://www.pvl.cz/).
•
Ověřování provozuschopnosti systému varování a vyrozumění se provádí zpravidla každou první středu v měsíci ve 12 hodin akustickou zkouškou koncových prvků varování zkušebním tónem (nepřerušovaný tón sirény po dobu 140 vteřin). O této skutečnosti jsou obyvatelé informováni hromadnými informačními prostředky.
Související odkazy: Ochrana před přirozenými a zvláštními povodněmi
stránka c_varovani.htm aktualizována: 16.11.2024, publikována: 16.11.2024