<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> [Úvodní stránka] Věcná část > Charakteristika území > Historické povodně |
Na území MČ Praha 14 se již v minulosti povodně několikrát vyskytly, v posledních letech byly nejvýznamnější povodně zaznamenány v roce 2002 a 2013.
Dvě mimořádně vydatné vlny srážek na začátku srpna roku 2002 způsobily extrémní průtoky v celém povodí Vltavy. Vývoj povodně na Vltavě v Praze byl výsledkem střetu povodňové vlny na odtoku z Vltavské kaskády a povodňové vlny na Berounce. V době kulminace Berounky v Praze byly již vyčerpány volné kapacity objemů na Vltavské kaskádě. MČ Praha 14 byla v pohotovosti od pondělní noci 12. srpna. Od úterního dopoledne sledovala narůstající stav vody na Rokytce. Ovšem nejhorší situace byla v Hodějovské ulici a na hrázích Kyjského rybníka. Během dne byl sehnán písek, pytle, nářadí a potřební dobrovolníci. Během úterý se začala poměrně rychle naplňovat hráz na Čihadlech. Pro jistotu byli obyvatelé v ulici Za Rokytkou v brzkých ranních hodinách informováni o možné evakuaci, ale nakonec to nebylo potřebné.
Poté, co voda na Rokytce začala opadávat, byla nabídnuta Krizovému štábu hl. m. Prahy další spolupráce. Po mimořádném jednání rady byla poskytnuta pro občany Prahy veškerá péče v Domě sociálních služeb na Černém Mostě. Ubytování bylo poskytnuto i v ubytovně v Broumarské ulici.
V roce 2013 byl květen teplotně i srážkově abnormální, zejména v Čechách, kde spadlo za měsíc 110 mm srážek, což je cca 167 % květnového normálu. Povodí tak bylo na konci května silně nasycené a v důsledku toho byl nástup povodní velmi rychlý.
V MČ Praha 14 nastal 2. června ve 14 hod na Rokytce 1. stupeň povodňové aktivity. Ohrožení byli občané v ulicích Hodějovská a Za Rokytkou, kteří byli včas informování o možném nebezpečí. Do ohrožené oblasti byl dovezen písek z Dolních Počernic a začala se stavět hráz z pytlů s pískem. Hladina vody v Rokytce stále stoupala a již v 16 hod byl vyhlášen 2. stupeň povodňové aktivity. O necelou hodinu později došlo k pozvolnému zatopení silnic Hodějovská a Za Rokytkou a přilehlých několika zahrad. Poté byl starostou vyhlášen 3. stupeň povodňové aktivity. Ve spodní části ulice Hodějovská byly zatopeny čtyři domy. Přes provedenou protipovodňovou ochranu prošla kolem 18 hod nečekaná povodňová vlna z Dolních Počernic a došlo k zatopení 15 domů. Zatopen byl i transformátor v ulici Hodějovská, který byl odpojen od elektrické sítě. K zastavení stoupající hladiny Rokytky došlo v 19 hod a od 20.30 se hladina pomalu snižovala.
Následující den 3. června hladina Rokytky poklesla až o 60 cm. Večer téhož dne byla ukončena činnost povodňových hlídek. Následující den po zasedání krizového štábu byla přijata opatření k pomoci postiženým občanům.
Tato povodeň způsobila větší škody na nemovitostech, a to až ve výši 600 000 Kč. Škoda na movitých věcech nebyla vyčíslena. Na majetku MČ Praha 14 byly největší škody způsobeny na místních komunikacích, a to ve výši až 246 000 Kč.
Povodně na Praze 14
(Zdroj: MČ Praha 14 – Životní prostředí)
Další informace: mapa Historické povodně evidované v DIBAVOD
stránka b_druhy_historicke.htm aktualizována: 16.11.2024, publikována: 16.11.2024