Výstavba protipovodňové ochrany hlavního města Prahy v době hrozící povodně a za povodně

<< Klikněte pro zobrazení obsahu >>

[Úvodní stránka]  Věcná část > Protipovodňová opatření >

Výstavba protipovodňové ochrany hlavního města Prahy v době hrozící povodně a za povodně

Vzhledem k tomu, že v současnosti protipovodňová ochrana hl. m. Prahy představuje nejen celorepublikově, ale i celoevropsky nejrozsáhlejší a nejkomplexnější systém ochrany před povodněmi, je její výstavba v době hrozící povodně a za povodně velmi náročná jak na počty sil, tak na počty a druhy potřebné speciální techniky.

Za včasnost návozu mobilních částí protipovodňové ochrany hl. m. Prahy a jejich montáž v místech určení odpovídá příspěvková organizace Správa služeb hl. m. Prahy, s využitím sil a některých technických prostředků Jednotek sboru dobrovolných hasičů hl. m. Prahy.

Tyto síly však nestačí k masivní hromadné výstavbě všech etap najednou. Proto bylo rozhodnuto, že s využitím matematického modelu povodní v Praze, „Operační mapy rozlivů“, je výstavba protipovodňové ochrany etapizována podle pořadí zaplavování jednotlivých území a výstavbu některých úseků převzaly Městské části Praha 4, 6, a 12, manipulaci na uzávěru Čertovky a uzávěru Rokytky a Liběňských přístavů realizuje Povodí Vltavy, státní podnik – závod Dolní Vltava.

Pořadí výstavby protipovodňových opatření hl. m. Prahy a termíny jejího zahájení, jsou pro zrychlení rozhodovacího procesu pracovní skupiny Povodňové komise hl. m. Prahy, Povodňové komise hl. m. Prahy, nebo Krizového štábu hl. m. Prahy, zapracovány v aplikaci Harmonogram činností PK hl. m. Prahy (v síti MePNet).

První kritický průtok pro zahájení výstavby je 350 m3/s (dříve než 1. SPA), kdy je nutné zahájit uzavření posuvných vrat na Čertovce na Malé Straně, tak aby byly při 450 m3/s vrata již uzavřena.

Dalším důležitým opatřením je manipulace na vodním díle „Uzávěr Rokytky a Libeňských přístavů“. Manipulace na čerpací stanici v Libni jsou vázány na výšku hladiny Vltavy. Manipulace jsou zde zahajovány při dosažení hladiny 182,00 m n. m. ve Vltavě, což odpovídá průtoku okolo 500 m3/s .

Harmonogram činností Povodňové komise hl. m. Prahy je zpracován tak, aby byla zajištěna protipovodňová ochrana hl. m. Prahy za předpokladu nejhoršího časového průběhu povodně, s dosažením průtoku úrovně povodně ze srpna roku 2002.

Celková délka výstavby v době hrozící povodně a za povodně trvá 56 hodin.


Věcná část > Protipovodňová opatření > Výstavba protipovodňové ochrany hlavního města Prahy v době hrozící povodně a za povodně

   | tisk | nahoru |

stránka b_ppo_mobilni.htm aktualizována: 23.11.2024, publikována: 23.11.2024