Stupně povodňové aktivity z hlediska TBD

<< Klikněte pro zobrazení obsahu >>

[Úvodní stránka]  Věcná část > Druh a rozsah ohrožení povodněmi > Zvláštní povodeň >

Stupně povodňové aktivity z hlediska TBD

1. SPA – bdělost 

Na vodních dílech nastává při dosažení mezních hodnot sledovaných jevů a skutečností z hlediska bezpečnosti díla nebo při zjištění mimořádných okolností, jež by mohly vést ke vzniku zvláštní povodně. Nebezpečí vzniku zvláštní povodně typu 3 souvisí s provozní situací, při které může dojít k mimořádnému vypouštění nebo k neřízenému odtoku, při kterém je dosažen stav 1. SPA na vybraném vodočtu. Stav bdělosti nastává na základě vyhodnocení výsledků měření a obchůzek TBD obsluhou díla podle postupu a zásad uvedených v programu TBD. Při dosažení či překročení stanovených mezních hodnot sledovaných jevů TBD se aktivují další činnosti a šetření za účelem bližšího poznání jevu a možnosti přijetí adekvátních opatření. Provádí se podle ustanovení programu TBD ve spolupráci a podle pokynů hlavních pracovníků TBD pomocí opakování měření, zvýšení četnosti měření, sledování a měření doplňujících veličin apod. Pokud pro nastalý stav obsluha nemůže vyloučit možnost vývoje a nebezpečí vzniku zvláštní povodně (chyba měření, závada měřícího zařízení, ovlivnění extrémní hodnotou jiného vlivu – srážkou, teplotou apod.), aktivuje se 1. SPA jako stav bdělosti. O nebezpečí vzniku včetně prognózy možného dalšího vývoje zvláštní povodně se informují příslušné povodňové orgány. Jednotlivé směrodatné limity, které slouží k rozpoznání 1. stupně povodňové aktivity, jsou nedílnou součástí výkonu TBD a jsou dokumentovány v platných programech TBD.

2. SPA – pohotovost
Vyhlašuje se při pokračujícím nepříznivém vývoji bezpečnosti VD, při překročení mezních hodnot sledovaných jevů a skutečností na vodním díle z hlediska jeho bezpečnosti. Hodnoty směrodatných limitů pro vyhlášení 2. SPA charakterizují rostoucí nebezpečí vzniku zvláštní povodně, při kterém se na díle rozhoduje o výběru a přijetí adekvátních nouzových a varovných opatření, doprovázených uvedením do stavu pohotovosti obsluhy a prostředků vyčleněných na zabezpečovací práce. O nastalé situaci a předpovědi možného vývoje se informují příslušné povodňové orgány, předpovědi možného vývoje a průběhu se průběžně upřesňují.
3. SPA – ohrožení

Vyhlašuje se při dosažení kritických hodnot sledovaných jevů a skutečností na vodním díle z hlediska jeho bezpečnosti současně se zahájením nouzových opatření. 3. SPA tvoří vesměs kritické meze, při jejichž dosažení v důsledku bezprostředního ohrožení bezpečnosti vodního díla a nepříznivém vývoji vzniku zvláštní povodně se provádějí zabezpečovací práce a aktivují se příslušné povodňové orgány za účelem evakuace osob v území ohroženém zvláštní povodní. Na vodním díle se zahájí provedení adekvátních nouzových opatření.

Pro území pod vodními díly, na kterých hrozí nebezpečí vzniku zvláštní povodně, se stanovují území ohrožené zvláštní povodní, což jsou území, jehož hranice určuje kulminační hladina při zvláštní povodni všech typů. Ve směru po toku končí v profilu, kde kulminační průtok zvláštní povodně poklesne na hodnotu stoletého kulminačního průtoku přirozené povodně o velikosti Q100. Tyto rozlivy jsou dostupné na Magistrátu hl. m. Prahy.

 


Věcná část > Druh a rozsah ohrožení povodněmi > Zvláštní povodeň > Stupně povodňové aktivity z hlediska TBD

   | tisk | nahoru |

stránka b_druhy_povoden_zvlastni_spa.htm aktualizována: 16.11.2024, publikována: 16.11.2024